31 жовтня — 1 листопада в Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) в межах проєкту «Євроінтеграція та сталий розвиток сільських територій України як запорука забезпечення продовольчої безпеки в умовах повоєнного відновлення» (NEWAGRO) за Програмою ЄС «Еразмус+» напряму Жан Моне (101127828 – NEWAGRO – ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH) проходив тренінг «Основні принципи сталого розвитку малого фермерства: досвід ЄС для України».
Серед більше 60 зацікавлених осіб – учасників були власники бізнесу в сільській місцевості, представники територіальних громад, громадських організацій, жінки — фермери, військові та члени їх родин, котрі бажають займатися фермерством, представники українських та іноземних закладів освіти та науки і студентство з різних частин України – Вінниччини, Дніпропетровщини, Житомирщини, Запоріжжя, Івано-Франківщини, Львівщини, Миколаївщини, Полтавщини, Рівненщини, Сумщини, Харківщини, Херсонщини, а також м. Києва.
Розпочала тренінг професорка кафедри фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку ЗНУ, координаторка проєкту NEWAGRO Світлана Кушнір. У своїй вступній промові вона зробила акцент на цілях і завданнях проєкту, звернула увагу, що головним багатством України є людина. Оскільки в центрі української державності, ресурсів, територій, можливостей, бізнесу, інноваційних ініціатив саме людина є двигуном, що забезпечує не лише економічний потенціал і конкурентноспроможність, а й загалом життєздатність усієї країни. З вітальними словами до присутніх звернулися перший проректор Запорізького національного університету Олександр Бондар і в. о. декана економічного факультету Валентина Гельман. Представники Запорізької облдержадміністрації, а саме начальник Управління розвитку рослинництва та сільської місцевості Департаменту агропромислового розвиту Олександр Ясинецький і начальник Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності Артур Бойко розповіли про стан сільського господарства в Запорізькій області, можливості грантової підтримки та різноманітні програми, направлені на втримання та майбутнє повернення релокованого бізнесу. Віцепрезидент Запорізької торгово-промислової палати, доктор наук, професор, академік Академії економічних наук України Дмитро Антонюк ознайомив зі здобутками ЗТПП і діяльністю в напрямку АПК та жіночого фермерства. Експертка проєкту Німецько-український Агрополітичний діалог (AПД) Світлана Павленко познайомила присутніх із локальними стратегіями розвитку сільських територій з акцентом на розвиток малого фермерства. Актуальні питання та приклади судової практики в частині юридичного оформлення земельних відносин і фермерської форми господарювання, висвітлили адвокат, голова Запорізького відділення Асоціації адвокатів України Дмитро Майстро, суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Юрій Бредіхін і радник із питань захисту, юрист, координатор напрямку юридичних консультацій ХОМГО «Освічена Ініціатива» Микита Панченко. Жвава доповідь докторки наук Галини Студінської відділу організації наукових досліджень та інноваційного розвитку ННЦ «Інститут аграрної економіки» показала важливість проблеми продовольчої безпеки та іноземними прикладами довела переваги малого фермерства. Доцентка кафедри рослинництва, селекції та насінництва ЗВО «Подільський державний університет» Людмила Вільчинська провела порівняння мікро, малого та середнього сільськогосподарського бізнесу Польщі та України, а також дуже цінними стали практичні поради для учасників тренінгу.
Одними з найбільш цікавих і щирих стали виступи представників бізнесу. Про переваги та наявні проблеми через близькість прикордоння Сумської області з державою-агресором, розповіла власниця бренду «Лавандочка», сільськогосподарський дорадник, фотографка та авторка цифрового контенту, власниця та засновниця фотостудії Creative, членкиня Бізнес-асоціації «4Business» Світлана Ганночка. Грантово-проєктна менеджерка ферми та реабілітаційного центру «Зелений Гай» Віолетта Гуркуш поділилася секретами успішності та особливостями роботи з міжнародними та державними грантовими програмами. Особливою стала розповідь вчителя фізики, депутата Кирилівської селищної ради, Голови ГО «Центр розвитку волонтерських та громадських ініціатив «Атманай» Галини Карабут, оскільки заснована нею зелена садиба «Атманай» наразі знаходиться на окупованих територіях Запорізької області. Актуальні питання банківського фінансування малого та середнього бізнесу на сільських територіях під час війни розкрив заступник директора Південно-Східного макрорегіону АТ «Приватбанк» Віталій Пляс. Проблемні аспекти оподаткування сільськогосподарських товаровиробників висвітлила доцентка кафедри обліку та оподаткування ЗНУ, кандидатка наук, головна бухгалтерка ТОВ «Бакай-Агро», ПП «Агрофірма «Синергія органік», ТОВ «ВІК САН ОІЛ», експертка AGRIANALITYCA Вікторія Гринь. Вона звернула увагу присутніх на нововведення в частині оподаткування землі, ПДВ, військового збору та на прикладах із власного практичного досвіду розкрила особливості розрахунку та нюанси сплати окремих видів податків суб’єктів господарювання на сільських територіях.
Жваві дискусії, багато запитань до спікерів від учасників тренінгу, велика аудиторія слухачів протягом двох днів, показали посилену зацікавленість аудиторії в порушених темах тренінгу. Нагода поспілкуватися та знайти відповіді на свої питання стала можливою завдяки поєднанню на одному майданчику спікерів від державних органів, громадських організацій, ТПП, бізнесу, науковців, а також зацікавленої молоді. Команда NEWAGRO подякувала всім спікерам, слухачам, усім учасникам тренінгу. Цікаві доповіді, актуальна інформація, приклади адаптації організацій та бізнесу до сучасних умов говорять про незламність українського народу. «Тільки разом у співпраці, об’єднав зусилля, ми можемо досягнути поставлених завдань та наблизити перемогу України!» – зазначили її представники.
Для довідки.
Із 1 жовтня 2023 року Запорізький національний університет виграв грант «Erasmus+» за напрямком Програми ім. Жана Моне – проєкт «Євроінтеграція та сталий розвиток сільських територій України як запорука забезпечення продовольчої безпеки в умовах повоєнного відновлення» (101127828 — NEWAGRO — ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH). Команда проєкту: координаторка, докторка наук, професорка Світлана Кушнір, доктор наук, професор Олександр Бондар, доктор наук, доцент Дмитро Федчишин, кандидатка наук, доцентка Тетяна Батракова, кандидатка наук, доцентка Наталя Венгерська, кандидат наук, доцент Дмитро Луц. Тренінг організований командою NEWAGRO спільно з представниками Національного «Еразмус+» офісу в Україні, Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізької торгово-промислової палати, Запорізького Союзу промисловців і підприємців «Потенціал», Німецько-українського Агрополітичного діалогу (AПД), бізнесу, професорсько-викладацького складу ННЦ «Інститут аграрної економіки» та Подільського державного університету, БФ «СТАБІЛІЗЕЙШЕН СУППОРТ СЕРВІСЕЗ», ГО «ЗАПОРІЗЬКИЙ ПРАВНИЧИЙ АЛЬЯНС», БФ «ЯрославКо».
Світлана Кушнір, докторка наук, професорка кафедри фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку, координаторка проєкту NEWAGRO