Десятого жовтня 2024 року у дистанційному форматі на базі Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана відбулася XІ Міжнародна конференція «Моніторинг, моделювання та менеджмент емерджентною економікою» (M3E2). Співорганізаторами конференції є шість провідних українських університетів та університети з Молдови, Азербайджану та Польщі. Під час конференції обговорювались питання щодо:
– складних кіберфізичних систем, синергетики, еконофізики;
– економіки агентів і рефлексивне управління;
– машинних та глибоких методів навчання в моделюванні складних систем;
– нечіткої логіки, нейронних мереж та застосування в економічних системах;
– економетричних моделей та методів;
– моніторингу, моделювання та прогнозування для сталого розвитку;
– аналітики та обробки великих даних тощо.
Доповіді було представлено у трьох секціях.
У роботі секції, співголовою якої вже традиційно виступила завідувачка кафедри економічної кібернетики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), д.е.н., професор Наталія Максишко обговорювалися проблеми застосування методів машинного навчання для оцінки рівня фінансової безпеки країн в умовах впливу шоків, адаптивних моделей економічного зростання, прогнозування безробіття та зайнятості в Україні, вразливості бренду роботодавця, демографічних змін в Україні та інші.
Серед нових напрямів досліджень, результати яких презентували, важливе місце належить проблемам національних економік й прогнозуванню макроекономічних показників в контексті російсько-української війни та глобальної економіки. Жваве обговорення мали доповіді, присвячені розробці й застосуванню методів і моделей штучного інтелекту в економічних системах, моніторингу, моделюванню, прогнозуванню та попередженню криз у соціально-економічних системах, дослідженню динаміки ринків, що розвиваються у кризовий та посткризовий період, в умовах повоєнного відновлення України. Кафедра економічної кібернетики Запорізького національного університету є постійною учасницею цієї конференції, починаючи з її перших засідань.
Учасники конференції від Запорізького національного університету – професор кафедри економічної кібернетики Наталія Максишко, доценти кафедри – к.е.н., доцент Дмитро Очеретін, к.е.н., доцент Сергій Чеверда та аспірант третього року навчання Сергій Куркула – представили доповідь «Порівняльний аналіз ефективності методів прогнозування динаміки продажів на світовому ринку електромобілів». У своїй доповіді представники економічного факультету розглянули як традиційні статистичні методи (ARIMA), так і сучасні підходи, що базуються на використанні нейронних мереж та гібридних моделей (MLP, RNN, гібридний метод на основі моделі однорідної структури G_МОС). Об’єктом дослідження стали часові ряди продажів у 22 країнах світу. Особливу увагу приділено оцінці точності та застосовності кожного з методів залежно від характеру динаміки продажів у різних групах країн, а також від обсягу та якості доступної інформації. Результати порівняльного аналізу довели, що найкращим методом прогнозування для майже усіх країн виявився авторський метод науковців ЗНУ. На основі проведеного аналізу сформовано рекомендації щодо вибору ефективного методу прогнозування обсягів продажів електромобілей. Результати дослідження можуть бути корисними як для виробників та дистриб’юторів електромобілів, так і для аналітиків та інвесторів, зацікавлених в оцінці перспектив розвитку даного ринку.
Важливим є також те, що представлені статті учасників конференції пройшли рецензування трьох у тому числі міжнародних експертів. Публікація відібраних 33 статей відбудеться в монографії Sustainable Artificial Intelligence Powered Applications (SAIPA) видавництва Springer, яка індексується у Scopus.
Підсумкове засідання конференції завершилось побажаннями учасникам та організаторам заходу подальших успіхів і наукових звершень!
Дмитро Очеретін,доцент кафедри економічної кібернетики ЗНУ