На адресу Економічного факультету ЗНУ надходять листи підтримки з різних країн світу

Колеги економічного факультету ЗНУ з університетів Туран, Казахського державного педагогічного університету ім. Абая, університету Алмати наділслаи слова підтримки Україні та Українцям, а також висвітлили інформацію щодо відношення народу Казахстану до війського вторгнення Росії в Україну.

Колеги з Франції (м.Ангулем) надсилають слова підтримки для студентів та викладачів ЗНУ:
«Сподіваємося, що, незважаючи на війну, ви тримаєтесь та зберігаєте бадьорий настрій. Тут ми організовуємось, щоб відправити допомогу Україні. Ви не самотні, ви завжди в наших думках. ♥️🇺🇦»

Теплі слова надійшли також від Університету прикладних наук Мюнстеру, Німеччина:

«Dear colleagues,
It was a shock for all of us to wake up this morning and hear the terrible news about Russia’s attacks on Ukraine on the radio or read it in the newspapers. We knew that the situation was tense and we have been in contact with many of you about that over the last few weeks. However, we did not expect it to come like this and that it would be so bad.
We are speechless and helpless, but – knowing that we cannot make a big difference at the moment – at least we wanted to let you know that our thoughts are with you and your country. We hope that you, your families and friends (and everybody else) will remain safe and that this unbelievable situation will end quickly.
With warmest regards from Germany, your colleagues from FH Münster and THEA Ukraine
Annika Boentert, Wencke Behrens, Frank Dellmann, Sonja Mikeska, Joachim Preusse, Petra Pistor, Andrea Rustemeyer, Evelyn Stocker & Kristina Timmermann»